Робота з документами


Тема. Суспільно-політичне життя в Наддніпрянській  Україні
 
Із брошури М.Михновського «Самостійна Україна»
Кінець ХІХ ст.  визначився з’явищами, що характеризують новий поворот в історії людськості… ті з’явища – се уоружені повстання зневолених націй проти націй-гнобителів… ми визнаємо, що наш народ також перебуває в становищі зрабованої нації.

Отже,  коли справедливо, що кожна нація з огляду на межи народні відносини хоче вилитись у форму незалежності, самостійної держави;коли справедливо, що тільки  держава одноплемінного національного змісту може  дати  своїм  членам нічим не обмежовану змогу всестороннього розвитку духовного і  осягнення найліпшого матеріального гаразду; коли справедливо, що пишний розквіт індивідуальності можливий тільки   державі, для якої плекання індивідуальності можливий тільки в державі, для якої плекання індивідуальності єсть метою, - тоді стане зовсім зрозумілим, що державна незалежність єсть головна умова існування нації, а державна незалежність єсть національним ідеалом в сфері межи національних відносин.

Запитання до документа
1.      Яку провідну ідею проголошував автор?
2.      Чим М. Міхновський аргументував необхідність боротьби за державну незалежність?
 

Зі звернення «Від Української демократичної партії»
Головні принципи нашої партії такі:
1.      Знесення політичного абсолютизму, заведення парламентського ладу, участь народу в державних справах на підставі загального, безпосереднього, рівного, пропорційного і тайного і тайного голосування (без різниці статі, віри і національності).
2.      Свобода особи, слова, віри (церква повинна бути відділена від держави). Свобода зборів, спілок, організацій, страйків. Знищення станів.
3.      Заведення народної мови в школах, судах, адміністрації і в усіх громадських інституціях.
4.      …Ми вимагаємо для території, заселеної українським народом, автономії, заснованої на особливім органічнім статуті, виробленім будущим українським сеймом і за порученім основними загальнодержавними законами.
5.      Щодо економічних питань…
а) 8-годинний робочий день
б) державну пенсію немічним, калікам і всім робітникам, що дожили 60-ти років.
6.      Визнаючи, що орудувати землею можуть лише ті, що її обробляють, уважаємо конечним:
а) землі державні, удільні, кабінетні та монастирські  на території  України експропріювати у власність автономного краєвого сейму;
б) всі приватні землі повинні бути викуплені у власність тої ж інституції… сейм повинен законом урегулювати орендне право відповідно до місцевих природних умов.
За іншими народами, які живуть на території України (Великороси, Жиди, Поляки  та  ін.) ми визнаємо рівне право з Українцями на задоволення їх національних, культурних, політичних та економічних потреб.

Запитання до документа
1.      Які загальнодемократичні перетворення прагнула здійснити УДП?
2.      Яким убачала майбутнє України УДП?
3.      Які соціально-економічні вимоги висувалися партією?
 

Із програми Української народної партії.
Українська народна партія визначає соціалістичний ідеал яко єдиний, котрий може остаточно задовольнити український та інші народи, знищити визиск, безправ’є, знищити сучасний устрій, збудований на насиллі, примусі, нерівності і пануванні.
Цей ідеал такий: взагалі  знаряддя  вибору, фабрики і заводи, на землі, оселеній українським народом мусять належати Українцям-робітникам, а земля (рілля) – Українцям-хліборобам…
Свідомому робітнику-Українцю зовсім не секрет той факт,  що робітники і селяне-Поляки хочуть захопити політичну власть на своїй землі, Москалі на своїй, Литовці на своїй… Український пролетаріат мусить захватити політичну власть на Україні, аби забезпечити щасну будучину…
Націоналізація землі на Україні для запровадження соціалістичного  строя і соціалістичного оброблення землі – це наш ідеал…
До  загалу  українського народа:
1.      Незайманість особи і мешкання
2.      Рівноправність жінок
3.      Відповідальність урядовців перед громадянами
4.      Свобода українського друку, слова і просвіти, свобода національності, релігії, совісті, переконань. Свобода зборів, товариств, спілок, організацій
5.      Вибори до парламенту, до управ; взагалі до усіх виборних інституцій…
Вільна українська школа низка середня і виза в рідній мові. Українська мова в суді і адміністрації.
Самостійна Республіка Україна будучини мусить бути спілкою вільних і самоправних українських земель… такі – Слобожанщина, Правобережна Україна, Запоріжє, Кубань, Чорноморіє, Поліссє, Галичина і т.п.

 Запитання до документа
1.      Яким був зміст соціалістичного ідеалу УНП?
2.      Які соціально-економічні перетворення збиралася здійснити партія?
3.      Які загальнодемократичні перетворення вона відстоювала?

Немає коментарів:

Дописати коментар