За програмою ЗНО з теми...


Це той мінімум, який необхідно знати з викладеної теми, але ви повинні розуміти, що для впевнених знань цього замало. Необхідно знати  не  лише  окремі  факти  , а  загальну  картину  подій  того  часу.

Українські землі у складі Російської імперії на початку ХХ ст.


Факти:
Утворення монополістичних об'єднань в Україні. Становлення і консолідація української нації. Створення політичних партій Наддніпрянщини.

Самостійницька і автономістська течії в національному русі.  Події революції 1905 - 1907 рр. в Україні. Діяльність українських парламентських громад в І та ІІ Державних Думах.  Посилення національного гніту в Наддніпрянській Україні у 1907 - 1914 рр.  Земельна реформа П. Столипіна та її вплив на Україну.
Дати:
1900 р. - утворення РУП, першої політичної партії Наддніпрянської України.
Персоналії: Є. Чикаленко,              С.Єфремов,                                     С. Петлюра, М. Міхновський.
Поняття та терміни:
«монополія», «економічна криза»
Характеризувати    особливості    економічного розвитку Наддніпрянської України (процес монополізації, розвиток сільського господарства, процес утворення українських політичних партій, розвиток   самостійницької і   автономістської течій в національному  русі,  національно-визвольний рух України в роки російської революції 1905 - 1907 рр., діяльність українських парламентських громад в І та ІІ Державних Думах Росії, проведення Столипінської аграрної реформи, особливості її запровадження в Україні.
Визначати основні тенденції соціально-економічного та політичного розвитку українських земель у складі Російської імперії на початку ХХ ст., причини та наслідки посилення національного гніту у 1907 - 1914 рр., напрями діяльності і здобутки діячів національного руху на українських землях у складі Російської імперії.
Західноукраїнські землі на початку        ХХ ст.
Факти:
Становище  промисловості  та сільського  господарства. Радикалізація українського
політичного руху. Вплив Української греко-католицької церкви на піднесення національної свідомості населення Західної України. Боротьба політичних партій Західної України за реформу виборчої системи.
Персоналії:
А.Шептицький,                               К.Трильовський,                           І. Боберський, А. Волошин
Характеризувати економіку західноукраїнських земель у складі Австро-Угорської імперії, розвиток кооперативного руху, діяльність західноукраїнського політичного руху на початку ХХ ст., національних і спортивно-фізкультурних організацій «Сокіл», «Січ», «Пласт».
Визначати причини активізації   західноукраїнського політичного руху на початку ХХ ст., роль А. Шептицького у піднесенні  національного  життя  на  західноукраїнських землях. результати боротьби національного руху Західної України на початку ХХ ст.
Україна в Першій світовій війні
Факти:
Позиції українських політичних сил  Наддніпрянської України та західноукраїнських земель щодо війни. Перебіг воєнних дій на території України Діяльність австрійської та російської адміністрації в Галичині. Бойовий шлях легіону Українських січових стрільців.
Дати:
Серпень 1914 р. - утворення Головної української ради,
формування легіону Українських січових  стрільців,
створення Союзу визволення України.
Персоналії: К. Левицький, Д.Дорошенко,             
О. Бобринський.
Поняття та терміни:
«Світова війна», «Союз визволення України», «Головна українська рада», «Галицько-Буковинське генерал-губернаторство»
Позначати на картосхемі військові події на території України у 1914 - 1916 роках.
Характеризувати територіально-політичні плани і наміри ворогуючих держав щодо українських земель, еволюцію позиції українських політичних сил щодо війни, соціально-економічне та суспільно-політичне становище населення впродовж  війни,  динаміку  змін  в  свідомості  різних соціальних верств українського суспільства.
Визначати
соціально-економічні та політичні  наслідки війни для українського суспільства.

Українська революція
Факти:
Революційні події в Україні у 1917 - на початку 1918 р. Еволюція  поглядів  політичних сил України щодо самовизначення українців (Універсали Центральної Ради). Політика Української Центральної Ради в умовах загострення конфлікту з Тимчасовим урядом та більшовицькою Росією. Проголошення Української Народної Республіки. Війна радянської Росії з УНР. Проголошення незалежності УНР.
Дати:
Березень 1917 р. - утворення Української Центральної
Ради;
Квітень 1917 р. - Всеукраїнський Національний конгрес;
Червень 1917 р. - Перший Універсал Центральної Ради;
Липень 1917 р. - Другий Універсал Центральної Ради, збройний виступ самостійників;
Листопад 1917 р. - Третій Універсал Центральної Ради, проголошення УНР;
Січень 1918 р. - Четвертий Універсал Центральної Ради, проголошення незалежності УНР
Персоналії:
М. Грушевський, С. Єфремов, В.Антонов-Овсієнко,                       Ю. Коцюбинський.
Поняття та терміни:
«автономізація», «самостійники», «Універсали УЦР», «Генеральний секретаріат», «Народний секретаріат», «українізація армії», «регіональні республіки».
Позначати на картосхемі    Українську Народну Республіку, держави, що межували з УНР, напрямки наступу більшовиків  під час першої  війни УНР  з Радянською Росією, місця найбільших боїв.
Характеризувати процес утворення та еволюції Української Центральної Ради,     діяльність українських партій,    політичних діячів в історії періоду, «регіональні радянські республіки», процес «українізації» частин російської    армії, основні положення І, ІІ, ІІІ та ІУ Універсалів УЦР, особливості соціально-економічного становища, настрої населення за часів революції, взаємовідносини УЦР із Тимчасовим урядом, перебіг та результати боротьби за владу в Києві в жовтні - листопаді 1917 р., перебіг першої війни радянської Росії з УНР.
Визначати причини Української революції, її характер, місце різних політичних сил у подіях періоду; причини прийняття  Універсалів  УЦР,  їх  історичне  значення,
місце і роль Всеукраїнських з'їздів рад у Києві та Харкові; Ультиматуму Раднаркому в політиці більшовиків щодо усунення УЦР; причини та наслідки першої війни   радянської Росії з УНР,   здобутки  і прорахунки УЦР в   державотворчому   процесі

Немає коментарів:

Дописати коментар